Kablo Gruplama Nedir?
Elektrik ve data kablolarının kullanılacağı nihai ürünün metrajı ve teknik isterlerine göre gruplandırılması işlemine Kablo gruplama denir.

Kablo gruplama işlemi ürün özelinde kablo kesimi ve ucunun açılması, burgulanması, terminal krimplemesi, lehim yapılması, konnektör takılması, makaron takılması, spiral hortum takılması, bantlama ve kablo bağı atılması işlemlerinin birkaçını ya da tamamını içerebilmektedir. Bu işlemlerin bir kısmı personel tarafından el ile yapılırken bir kısmı ise yarı veya tam otomatik makinalar tarafından gerçekleştirilir.

Kablo gruplama ürünü varsa konnektörlerinin takılmasından önceki son aşama olarak terminalleri için gerilme mukavemetini ölçen çekme - sıyırma test cihazları (pull tester) ile test edilerek devamında konnektörlerininde takılması ile tamamlanan ürün devre bütünlüğü testinden de geçirilerek sıfır hata hedeflenmektedir.

Kablo gruplama yöntemi elektrik ve elektronik sektörü genelinde, ağırlıklı olarak otomotiv, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, savunma sanayi, aydınlatma, ses ve görüntü sistemleri ve İletişim gibi bir çok alanda, kısaca elektrik ve data iletimi gerektiren bütün sistemlerde kullanılacağı nihai ürünün üretim hızını belirli oranda arttırdığı ve ürün maliyetini düşürdüğü için tercih edilmektedir.

İmpera Elektronik olarak IPC'nin ilgili standartlarına uygun kablo gruplama üretimleri gerçekleştirmekteyiz.